Umowa czy nie konsekwencje podatkowe są
Przepisy odnoszące się do konsekwencji związanych z naruszeniem warunków podatkowej grupy kapitałowej nie mają zastosowania tylko do niektórych. Rozwiązanie grupy przed upływem trzyletniego okresu jest naruszeniem warunków jej funkcjonowania.
W sierpniu 2022 r. podatkowa grupa kapitałowa (PGK) wystąpiła o interpretację w zakresie podatkowych skutków rozwiązania umowy o jej utworzeniu poprzez zgodne oświadczenie woli. Z wniosku wynikało, że fiskus rejestracji umowy o utworzeniu grupy dokonał na okres trzech lat podatkowych, tj. od 1 maja 2022 r. do 31 grudnia 2024 r. Podatniczka zastrzegła jednak, że nie może wykluczyć sytuacji, w której spółka dominująca i zależne podejmą decyzję o rozwiązaniu umowy o utworzeniu PGK poprzez zgodne oświadczenie woli. We wniosku podkreślano, że rozwiązanie umowy nie będzie spowodowane naruszeniem warunków, ale zgodnie z zasadą swobody umów wynikającą z prawa cywilnego. Rozwiązanie zostanie zgłoszone do właściwego fiskusa. Przy czym nie można wykluczyć, że nastąpi to po rozpoczęciu pierwszego roku podatkowego PGK. Podatniczka zastrzegła, że decyzja o rozwiązaniu umowy byłaby podyktowana istotnymi zmianami otoczenia biznesowego, planów i strategii grupy kapitałowej oraz jej właściciela, a nie naruszeniem któregokolwiek z warunków z art. 1a ust. 3 ustawy o CIT. Dlatego chciała potwierdzenia, że przy zgodnym rozwiązaniu umowy nie znajdzie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta